Blog Kategori
01 Dec 0

Beyaz Kaplan'ın İzinde

Yazar: admin Yayınlandı: Doğa Hit: 1341

Nesli tükenme tehlikesinde olan, Beyaz Kaplan'ı inceledik...

Vikipedi'ye göre Beyaz Kaplan, bir kedi türü olan kaplanların bir alt çeşididir. Bu kaplanlara genellikle Kar Kaplanı da denmektedir.

Açık renk bir pigmentasyonun sebebi, yavrunun her iki taraftan da resesif geni almasıdır. Pembe burun, pembe patiler, gri beyaz alacalı surat, buz mavisi gözler, beyaz-krem rengi arası bir kürk ve üzerindeki siyah-gri-kahverengi şeritler. beyaz kaplanlar, turuncu olanlarla çiftleşebilir ancak yavrular resesif gen açısından heterozigot olacak ve tuyleri turuncu olacaktır... bunu tek istisnası, çiftleşilen turuncu kaplan da bir heterozigot ise, bu durumda yavru, %50 ihtimalle çift resesif gene sahip olup beyaz olabilecektir. Turuncu renkli normal pigmantasyonu kaplanlarla karşılaştırıldığında, beyaz kaplanların hem doğumda hem de ilerki devrelerde turuncu kaplanlardan daha iri oldukları gözlemlenmiş.

Beyaz kaplanlar çok büyük bir ihtimalle Bengal Kaplanları'ndan çıkmaktadır. Hatta Hindistan'da bu kaplanlara, Royal Bengal veya Hint Kaplanı (Panthera Tigris Tigris) denmektedir. Beyaz pigmentasyon, az da olsa esaret altındaki Sibirya Kaplanları'nda (Panthera Tigris Altaica) da görülebilir. Bu kaplanlar her ne kadar resesif gene sahip olsalar da bazilarinin dusundugu gibi albino değildirler.

Guangzhou Chime Long Safari Park'daki Beyaz Kaplanlar


Normal şartlarda, yeşil alanlarda rastlanmayan bir kaplan türüdür. Sebebi ise, doğada kamuflaj özelliğine sahip olmamasından dolayı, avcıdan çok av olmasıdır. Neslinin tükenmemesi için, kendi gibi olan diğer beyaz kaplanlar ile çiftleştirme yolu ile üremeleri sağlanmaya çalışılsa da, doğan yavruların bazıları, genetik hastalıklar veya anomali ile doğduklarından, içlerinden pek azı erişkin seviyeye gelmektedir.

Çin Bayrağı

 

 


 

Çin bayrağındaki dört yıldızdan birini temsil eder. Çin tarihinin en büyük hanedanlığı olan Han Hanedanlığı zamanında, Beyaz Kaplan'ın, tüm hayvanların kralı olacağına inanılırmış. Ancak, bunun olması için, tüm dünyada barışın sağlanması veya devletlerin tam eşit ve adalet ile yönetilmesi gerekliymiş.

Yazımızın başında, Vikipedi'de yazılana göre, "kaplanların alt türü" olmasının aksine, pigment eksikliğinden ötürü bu şekilde doğan kaplanlara, Beyaz Kaplan denilmektedir. Bu kaplanların kürkünde, çöğunlukla siyah şeritler de yer alır. Ancak bu durumun daha da ötesinde, bembeyaz bir kaplanın da doğması mümkündür. Bunlara, Snow-White veya Pure-White da denmektedir.
 

Diğer tüm kedigillerde olduğu gibi, Beyaz Kaplan da oldukça yırtıcıdır. Yeşil doğada, kamuflaj zorluklarından dolayı hayata tutunmasa da, karlı bölgelerde ise bu dezavantajı, harika bir avantaja dönüşmektedir. Normal kaplanlara göre, genetik durumundan dolayı daha iri boyutlara sahip olan Beyaz Kaplan, kar kaplı doğada, korkutucu bir yırtıcı olarak yaşamaktadır.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi, hem renk pigmenti eksikliğinden, hem de kürk ve benzeri nedenlerle yanlış avlanma sonucu, nesli tükenecek hayvanlar arasında kendine yer edinen Beyaz Kaplan, bugün dünyanın önde gelen hayvanat bahçelerinde korunmakta ve neslinin devamı için çalışmalar yapılmaktadır.

Çin'in en büyük kentlerinden biri olan Guanghzou'da bulunan Chime Long Safari Park içerisinde yer alan Kaplan bölümünde, bu sevimli ama yırtcı türün örneklerini görebilirsiniz.

Kapak Resmi: Fikret Şerafettinoğlu

Yorum yap

Tam isim
E-Posta Adresi:
Yorum
Captcha
Scooter Ayakkabı © 2017
Altyapı: Webticaretim E-ticaret